Boxing Schedule

via: espn.com

January 11

At Lemoore, Calif.:

  • Vladimir Hernandez vs. Danny Valdivia, rematch, 8 rounds, junior middleweights
  • Joe Louie Lopez vs. Calvin Metcalf, 6 rounds, super middleweights
  • Victor Morales vs. Edgar Cantu, 6 rounds, junior lightweights
  • Bryan Lua vs. Mario Aguirre, 4 rounds, lightweights
  • Isidro Ochoa vs. Gabriel Rodriguez, 4 rounds, junior lightweights
  • Angel Cordon vs. Johnny Estrada, 4 rounds, featherweights
  • Edgar Martinez vs. Javier Rodriguez, 4 rounds, junior welterweights

January 12

At Verona, N.Y. (Showtime):

  • Claressa Shields vs. Tori Nelson, 10 rounds, for Shields’ IBF/WBC women’s super middleweight title
  • Jesse Hernandez vs. Ernesto Garza, 10 rounds, junior featherweights
  • Shohjahon Ergashev vs. Sonny Fredrickson, 8 rounds, junior welterweights
  • Christina Hammer vs. Lisa Garland, 10 rounds, female middleweights
  • Apti Davtaev vs. Craig Lewis, 8 rounds, heavyweights
  • Bakhtiyar Eyubov vs. Maurice Chalmers, 6 or 8 rounds, junior welterweights
  • Franchon Crews-Dezurn vs. Tiffany Woodard, 6 rounds, female super middleweights

At Tacoma, Wash.:

  • John Jackson vs. Manuel Perez, 10 rounds, welterweights
  • Walter Wright vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Jorge Linares vs. Journey Newson, 4 rounds, junior welterweights
  • Fatlum Zhuta vs. Kian Heidari, 4 rounds, super middleweights

January 17

At Sydney, Australia:

  • Anthony Mundine vs. Tommy Browne, 12 rounds, super middleweights

January 20

At New York (Showtime):

  • Errol Spence Jr. vs. Lamont Peterson, 12 rounds, for Spence’s IBF welterweight title
  • Robert Easter Jr. vs. Javier Fortuna, 12 rounds, for Easter’s IBF lightweight title
  • Adam Kownacki vs. Iago Kiladze, 10 rounds, heavyweights
  • Marcus Browne vs. Francy Ntetu, 10 rounds, light heavyweights
  • Anthony Peterson vs. Luis Florez, 10 rounds, junior welterweights
  • Amanda Serrano vs. TBA, 10 rounds, for Serrano’s WBO women’s junior featherweight title
  • Ivan Golub vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Joe Williams vs. Quinton Rankin, 8 rounds, cruiserweights
  • Keyshawn Williams vs. Saint Clair Murraine, 4 rounds, welterweights
  • Richardson Hitchins vs. Preston Wilson, 6 rounds, welterweights
  • Dylan Price vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Matthew Gonzalez vs. TBA, 4 rounds, middleweights

At Paris, France:

  • Franck Petitjean vs. Andrea Scarpa, 12 rounds, junior welterweights
  • Mohamed Mimoune vs. Emiliano Rodriguez, 12 rounds, junior welterweights

At San Antonio:

  • Daniel Baiz vs. Joey Dunmoodie, 6 rounds, junior middleweights
  • Briana Gonzales vs. Brittany Ordonez, 6 rounds, female bantamweights
  • Vic Pasillas vs. Alejandro Moreno, 6 rounds, bantamweights
  • Tyrell Herndon vs. Armando Herrera, 6 rounds heavyweights
  • Ignacio Holgiun vs. Adrian Leyva, 6 rounds, featherweights
  • Luis Villareal vs. Adam Castillo, 4 rounds, middleweights
  • Frank Brown vs. Daniel Sanchez, 4 rounds, lightweights
  • Gregory Morales vs. Ben Guerrero, 4 rounds, featherweights
  • Faith Morones vs. Nina Gallegos, 4 rounds, female bantamweights

January 26

At Huntington, N.Y.:

  • Anthony Karperis vs. Erick Martinez, 10 rounds, junior welterweights
  • Tyrone James vs. Charles Nadal, 6 rounds, welterweights
  • Wendy Toussaint vs. Saadiq Muhammad, 6 rounds, junior middleweights
  • Michael Stoute vs. Saquan Felton, 4 rounds, featherweights
  • Shaun Kennedy vs. Darius Flowers, 6 rounds, cruiserweights

At Philadelphia:

  • Steven Ortiz vs. Joshua Davis, 8 rounds, lightweights
  • Isaac Rodrigues vs. Andy Mejias, 8 rounds, super middleweights
  • Jaron Ennis vs. vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Edgar Berlanga vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Poindexter Knight Jr. vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Brandon Robinson vs. Juan Zapata, 6 rounds, super middleweights

January 27

At Inglewood, Calif. (HBO):

  • Lucas Matthysse vs. Tewa Kiram, 12 rounds, for vacant WBA “regular” welterweight title
  • Jorge Linares vs. Mercito Gesta, 12 rounds, for Linares’ WBA lightweight title
  • Yoshihiro Kamegai vs. Daquan Arnett, 10 rounds, junior middleweights
  • Ferdinand Kerobyan vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Marcelino Lopez vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Tenochtitlan Nava vs. Francisco Esparza, 8 rounds, featherweights
  • Romero Duno vs. Yardley Armenta, 8 rounds, lightweights
  • Javier Martinez vs. TBA, 6 rounds, lightweights

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Edivaldo Ortega vs. Drian Francisco, 10 rounds, featherweights

At Riga, Latvia:

  • Oleksandr Usyk vs. Mairis Briedis, 12 rounds, WBO/WBC cruiserweight unification, World Boxing Super Series semifinals

At Deurne, Belgium:

  • Ysves Ngabu vs. Geoffrey Battelo, 12 rounds, for Ngabu’s European cruiserweight title

At Windham, N.H.:

  • Brandon Berry vs. Bryan Goldsby, 6 rounds, welterweights
  • Tommy O’Connell vs. Bryan Abraham, 4 rounds, welterweights
  • Tracey Johnson vs. Cristiano Pedro, 4 rounds, cruiserweights
  • Jon Webster vs. Tolan Tascoe, 4 rounds, middleweights
  • Chris Thomas vs. Jose Angel Ortiz, 4 rounds, middleweights
  • Anthony Velazquez vs. Andre Belcarris, 4 rounds, welterweights

At Calgary:

  • Zab Judah vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

At TBA, Italy:

  • Emanuele Blandamura vs. Kamil Szeremeta, 12 rounds, for Blandamura’s European middleweight title

At Accra, Ghana:

  • Emmanuel Tagoe vs. Fernando David Saucedo, 12 rounds, lightweights

At Castellbisbal, Spain:

  • Marc Vidal vs. Sergio Blanco, rematch, 12 rounds, for Vidal’s European featherweight title

FEBRUARY

February 2

At Sloan, Iowa (Showtime):

  • Ronald Ellis vs. Junior Younan, 10 rounds, super middleweights
  • Wellington Romero vs. Samuel Teah, 8 rounds, junior welterweights
  • Thomas Mattice vs. Rolando Chinea, 8 rounds, lightweights
  • Devon Haney vs. Harmonito Dela Torre, 8 rounds, lightweights

February 3

At Corpus Christi, Texas (ESPN/ESPN Deportes):

  • Gilberto “Zurdo” Ramirez vs. Habib Ahmed, 12 rounds, for Ramirez’s WBO super middleweight title
  • Jerwin Ancajas vs. Israel Gonzalez, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title
  • Teofimo Lopez Jr. vs. John Delperdang, 8 rounds, lightweights
  • Jesse Hart vs. Thomas Awimbono, 10 rounds, super middleweights
  • Jose Benavidez Jr. vs. Matthew Strode, 8 rounds, welterweights
  • Gabriel Flores Jr. vs. Alex Solorio, 6 rounds, junior lightweights
  • Rohan Murdock vs. Frankie Filippone, 8 rounds, super middleweights
  • David Kaminsky vs. DeAngelo Alcorn, 4 rounds, junior middleweights

At Sochi, Russia:

  • Murat Gassiev vs. Yunier Dorticos, 12 rounds, IBF/WBA cruiserweight unification, World Boxing Super Series semifinals

At London:

  • Lawrence Okolie vs. Isaac Chamberlain, 10 rounds, cruiserweights
  • Reece Bellotti vs. Ben Jones, 12 rounds, for Bellotti’s Commonwealth featherweight title
  • Ted Cheeseman vs. Carson Jones, 10 rounds, junior middleweights
  • Joshua Buatsi vs. TBA, 6 rounds, light heavwyeights
  • Felix Cash vs. TBA, 6 rounds, middleweights

At Arendal, Norway:

  • Kai Robin Havnaa vs. Marino Goles, 10 rounds, cruiserweights
  • Tim-Robin Lihaug vs. Vasyl Kondor, 10 rounds, light heavyweights
  • Simen Nysaether vs. Adam Williams, 4 rounds, heavyweights

February 4

At Naha, Japan (beIN Sports Espanol):

  • Daigo Higa vs. Moises Fuentes, 12 rounds, for Higa’s WBC flyweight title

February 8

At Pensacola, Fla.:

  • Roy Jones Jr. vs. TBA, 10 or 12 rounds, cruiserweights

February 10

At San Antonio (Showtime):

  • Sergey Lipinets vs. Mikey Garcia, 12 rounds, for Lipinets’ IBF junior welterweight title
  • Rances Barthelemy vs. Kiryl Relikh, 12 rounds, for vacant WBA junior welterweight title
  • Richard Commey vs. Alejandro Luna, 12 rounds, IBF lightweight eliminator
  • Mario Barrios vs. Andrey Klimov, 10 rounds, junior welterweights
  • Brandon Figueroa vs. Adam Lopez, 8 rounds, junior featherweights
  • Josesito Lopez vs. TBA, 8 or 10 round, welterweights
  • Alejandro Guerrero vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Robert Rodriguez vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights
  • Yulian Tembotov vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Eimantas Stanionis vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Efe Ajagba vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Efetobor Apochi vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

At Cancun, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Miguel Berchelt vs. Cristian Mijares, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title

At Worcester, Mass.:

  • Richard Rivera vs. Kevin Cobbs, 8 rounds, light heavyweights
  • Elvis Figueroa vs. Vladine Biosse, 6 rounds, super middleweights
  • Ranse Andino vs. Alex Montes, 4 rounds, featherweights
  • Omar Bordoy Jr. vs. Alexander Picot, 4 rounds, junior welterweights
  • Wilfredo Pagan vs. Nick Peralta, 4 rounds, junior welterweights
  • Ray Graceski vs. Nathan Schulte, 4 rounds, light heavyweights
  • Jose Rivera vs. Eean Chappell, 4 rounds, junior middleweights
  • Jalen Renaud vs. Seth Basler, 4 rounds, welterweights
  • Derrick Whitley vs. Roger Blankenship, 4 rounds, welterweights
  • Bobby Harris III vs. Greg Thomas, 4 rounds, middleweights

At London:

  • Zolani Tete vs. Omar Narvaez, 12 rounds, for Tete’s WBO bantamweight title
  • Anthony Yarde vs. TBA, 12 rounds, light heavyweights
  • Daniel Dubois vs. TBA, 10 rounds, heavyweights
  • Bradley Skeete vs. TBA, 10 rounds, welterweights
  • Archie Sharp vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Boy Jones Jr. vs. TBA, 8 rounds, lightweights
  • Ryan Garner vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Hamza Sheeraz vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Umar Sadiq vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Harvey Horn vs. TBA, 4 rounds, flyweights
  • Mohammed Bilal Ali vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Park City, Kansas:

  • Nico Hernandez vs. Jozsef Ajtai, 8 rounds, flyweights

At Mississauga, Ontario:

  • Logan Cotton McGuinness vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Alex Dilmaghani vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Kevin Higson vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Roland Membreno vs. TBA, 4 rounds
  • Martin Hughes vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

February 13

At Bethlehem, Pa.

  • Frank De Alba vs. Carlos Padilla, 8 rounds, junior lightweights
  • Mykal Fox vs. Ricardo Garcia, 8 rounds, junior welterweights
  • Joe Hanks vs. Nick Guivas, 8 rounds, heavyweights
  • Colby Madison vs. Dante Selby, 6 rounds, heavyweights
  • Blake Mansfield vs. Darryl Bunting, 6 rounds, middleweights
  • Chaise Nelson vs. Vincent Jennings, 6 rounds, featherweights
  • Michael Coffie vs. Nicoy Clarke, 4 rounds, heavyweights
  • Martino Jules vs. Malik Loften, 4 rounds, featherweights
  • Harold Lopez vs. TBA, 4 rounds, junior flyweights
  • Juan Sanchez vs. Sergio Aguilar, 4 rounds, featherweights

February 16

At Reno, Nev. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Raymundo Beltran vs. Paulus Moses, 12 rounds, for vacant WBO lightweight title

February 17

At Las Vegas (Showtime):

  • Danny Garcia vs. Brandon Rios, 12 rounds, WBC title eliminator
  • David Benavidez vs. Ronald Gavril, rematch, 12 rounds, for Benavidez’s WBC super middleweight title

At El Paso, Texas (Fox):

  • Devon Alexander vs. Victor Ortiz, 12 rounds, welterweights
  • Caleb Plant vs. Rogelio “Porky” Medina, 12 rounds, IBF super middleweight eliminator
  • Tony Harrison vs. Jorge Cota, 8 or 10 rounds, junior middleweights
  • Karlos Balderas vs. TBA, 6 or 8 rounds, lightweights
  • Jennifer Han vs. Lizbeth Crespo, 10 rounds, for Han’s IBF women’s featherweight title

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Carlos Diaz vs. TBA, 10 rounds, lightweights

At Ludwigsburg, Germany:

  • Vincent Feigenbutz vs. Ryno Liebenberg, 12 rounds, super middleweights

At Manchester, England:

  • George Groves vs. Chris Eubank Jr., 12 rounds, for Groves’ WBA super middleweight title, World Boxing Super Series semifinals
  • Ryan Walsh vs. Isaac Lowe, 12 rounds, for Walsh’s British featherweight title
  • Arfan Iqbal vs. Simon Vallily, 10 rounds, cruiserweights

February 22

At Indio, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

February 23

At Birmingham, England:

  • Frankie Gavin vs. Bethuel Ushona, 12 rounds, welterweights

February 24

At Inglewood, Calif. (HBO):

  • Srisaket Sor Rungvisai vs. Juan Francisco Estrada, 12 rounds, for Sor Rungvisai’s WBC junior bantamweight title
  • Carlos Cuadras vs. McWilliams Arroyo, 10 rounds, junior bantamweights
  • Brian Viloria vs. Artem Dalakian, 12 rounds, for vacant WBA flyweight title

At Atlantic City:

  • Thomas LaManna vs. TBA, 10 rounds, welterweights

At Melbourne, Australia:

  • Jason Moloney vs. Immanuel Naidjala, 12 rounds, for Commonwealth bantamweight title

February 28

At Tokyo:

  • Danny Roman vs. Ryo Matsumoto, 12 rounds, for Roman’s WBA junior featherweight title

MARCH

March 1

At Tokyo (beIN Sports Espanol, tape delay):

  • Luis Nery vs. Shinsuke Yamanaka, rematch, 12 rounds, for Nery’s WBC bantamweight title
  • Ryosuke Iwasa vs. Ernesto Saulong, 12 rounds, for Iwasa’s IBF junior featherweight title

March 2

At Monte Carlo:

  • Vincent Legrand vs. Chris Edwards, 12 rounds, for vacant European flyweight title

March 3

At New York (HBO):

  • Sergey Kovalev vs. Igor Mikhalkin, 12 rounds, for Kovalev’s WBO light heavyweight title
  • Dmitry Bivol vs. Sullivan Barrera, 12 rounds, for Bivol’s WBA light heavyweight title

At Sheffield, England:

  • Kell Brook vs. Sergey Rabchenko, 10 or 12 rounds, junior middleweghts
  • Gamal Yafai vs. Gavin McDonnell, 12 rounds, junior featherweights

At Kempton Park, South Africa

  • Kevin Lerena vs. Dmytro Kucher, 12 rounds, cruiserweights

At Brentwood, England:

  • Matt McCarthy vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Larry Ekundayo vs. TBA, 6 rounds, welterweights

March 9

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

March 10

At Carson, Calif. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Oscar Valdez vs. TBA, 12 rounds, for Valdez’s WBO featherweight title

March 17

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

  • Jose Ramirez vs. Amir Imam, 12 rounds, for vacant WBO junior welterweight title
  • Michael Conlan vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Teofimo Lopez vs. TBA, 8 rounds, lightweights
  • Felix Verdejo vs. TBA, 8 or 10 rounds, lightweights

March 22

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

March 24

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

March 31

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

APRIL

April 13

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

April 14

At London:

  • Terry Flanagan vs. Maurice Hooker, 12 rounds, for vacant WBO junior welterweight title

April 19

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

April 21

At Belfast, Northern Ireland:

  • Carl Frampton vs. Nonito Donaire, 12 rounds, featherweights

April 28

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN

At New York (HBO):

  • Daniel Jacobs vs. TBA, 12 rounds, middleweights

MAY

May 4

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

May 5

At London:

  • Tony Bellew vs. David Haye, rematch, 12 rounds, heavyweights

May 12

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN

May 17

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

JUNE

June 8

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing

June 15

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN

June 30

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN

JULY

July 7

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN

July 14

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN